2022 Május 20.
KORG digitális zongorák érkeztek!
Ingyenes házhozszállítással!
A 2020 év KORG újdonságai!
Furák ezek a japánok, ez az első gondolatom, amikor meglátom az új termékek sorát. Aztán jobban elmélyülve a termékek sorában mindig (általában) rájövök, hogy nem is annyira furcsák, csak más környezetből érkeznek. Így a hangszerek és berendezések a gyártószemszögéből nézve egész más megvilágításba kerülnek, mint egy kis ország hangszerpiacáról szemlélve mindezeket. Három kategóriára bontottam a cikkeket, ezek felől indulva szemezgetek az újdonságok között. De az olvasóra bízom a kategorizálást.
Ezen a kategóriákból első az „Instant Get”, amit nem kell magyarázni, jó és kész. Gyakorlatban azonnal kellene, vagy ismerem azt a szélesebb réteget, aki lázba jön a berendezés kapcsán. Ennek két alkategóriája van, ezek természetesen a készülékek vételára szerint válnak szét az elérhető és az elérhetetlen (na jó, nehezen elérhető) cuccok szerint.
A másik a „Na végre!”, ahol rég várt frissítések, új technológiák kerülnek új(abb) köntösbe.
A harmadik a „Na nem ár, ezt komolyan gondolták?” kategória. Itt igazán nem tudom hova tenni, vajon mire is gondolt a gyártó fejlesztő és marketingcsapata.
Sohasem volt a babérjain ülő a KORG, folyamatos invenció jellemezi őket lassan hatvan éve. Előremutató ötleteiket gyakran fogadta kitörő lelkesedéssel a felhasználók egyre népesebb tábora, de voltak kisebb-nagyobb melléfogások is. A most bemutatott készülékek már bejárták egyenként a világsajtót, de itt összefoglalva találjátok.
ARP2600FS
Öt évvel ezelőtt jelentette be a KORG, a korábbi vezető tervező, David Friend közreműködésével újra kiadta az ARP legendás hangszerét az Odyssey-t. A hangszer világszerte sikert aratott az analóg hangszerek szerelmeseinek köreiben. Ezt a vonalat követve jelentették be a limitált példányszámban gyártásba kerülő ARP2600FS-t, ami az eredeti Odyssey-t megelőző időszak lenyűgöző hangszere volt. 3 VCO belső kábelezéssel, de patchelhetően, beépített hangszóró, zengető jellemezte ezt a komplex hangszert. Az újrakiadásban néhány technológiai fejlesztés is helyt kapott, ami az eredeti hangszer 1971-es bemutatásakor még nem állt rendelkezésre vagy nem merült fel igény a beépítésére. Ilyenek a MIDI, USB MIDI, aftertouch, az arpeggiator vagy a szekvenszer.
MS20FS
Nem kell sokat írnom róla, hiszen a hangszer meghatározó mind a KORG életében, mind a valaha épített szintetizátorok között. 1978-as megjelenése óta meghatározó, 2013-as első újrakiadása egy az eredetinél kisebb hangszer volt, az MS20mini. Teljes méretű reissue egy erősen limitált kit volt, amit a felhasználónak kellett összeszerelnie. A jelenlegi modell egy teljes méretű reissue MIDI-vel és USB MIDI-vel, a fekete mellett három további színben lesz elérhető, természetesen mindkét meghatározó időszak szűrőivel.
Wavestate
Ez az utolsó hangszer a sorban, ahol erős az utalás egy korábbi hangszerre. A 90-es évek elején bemutatott Wavestation radikálisan tovább gondolt változata, úgynevezett Wave Sequencing Synthesizer, ami nyers samplingeket formál át folyamatosan változó, magával ragadó hangokká. Ez nem az a nosztalgikus reissue, mint a két korábban említett szinti. Itt a KORG R&D mérnökei hagyták szabadon szárnyalni a gondolataikat és olyan új szintre emelték a korábbi hangszerek tudását és kezelhetőségét, amilyenre még nem volt példa korábban. Ez a hangszer a hangszerfetisiszták mellett azokat a modern zenészeket és producereket is megcélozza, akik még nem is éltek az eredeti Wavestation piacra kerülésekor. 37 normál méretű billentyű kényelmes játékot tesz lehetővé. A rengeteg gomb és tekerentyű azonnali beavatkozást tesz lehetővé a hangszínekbe, tengernyi minta, 14 effekt egyszerre, elképesztő lehetőségek. (Igen, jól gondoljátok, ez az „Instant Get” kategóriába tartozik nálam.) A hangszínek megalkotásánál az eredeti csapatot is bevonták a fejlesztésbe, tehát a kontinuitás megmaradt.
i3
Igen, kakukktojás. Igen, volt ilyen nevű hangszere a KORG-nak korábban. Igen, hasonló a két hangszer. Az i3 egy arranger workstation, azaz kíséretautomatikával szerelt workstation. A korábbi változat is ilyen volt. A célközönsége a kezdő zeneszerző, hangszerelő, nem feltétlen billentyűs, hiszen hangszínei és intuitív kezelőfelülete nyújtotta szolgáltatásai inspirálják a felhasználót. Elvileg. Én próbálgatása közben nem lettem különösebben lelkes, mondjuk a fenti hangszerek után keveredtem ide. Jó szintihangok, kíséretekkel? Mi? Ne úgy képzeljétek el. Nem egy „vendéglátós” hangszer ez, a beatek mellé könnyedén lehet választani modern basszushangot, amit nekünk kell eljátszani, nem fogja a gép helyettünk (csak ha akarjuk). Jobbkézre pedig három hangot lehet kitenni, akár layerezve. Modern szintihangok garmadája. Ki kellett szakadnom a pro szintis világból, hogy tudjam hova tenni a hangszert. Mihelyst ezt sikerült rájöttem, hogy nagyon rendben van a maga kategóriájában. A Chord Mode aranyos, kezdőként használva ügyesen ad akkord javaslatokat a kiválasztott beatekhez. Az EK50-re alapozik, de hangszíneivel és stílusaival az elektronikus zene szerelmeseit célozza meg. A fejemben valahol a KROSS és az EK50 között van.
EK50L és XE20
Összevontam a két új hangszert, hiszen mindkettő az EK50 alapjain készült. AZ EK50L egyszerűen több hangszínt és stílust tartalmaz, mint az elődje, valamit a hangerejét is duplájára növelték. Az új hangszínek leginkább az elektronikus zenei szcénából származnak. Az XE20 pedig a B2 digitális zongora és az EK50 szerelemgyereke. Azoknak, akik egy teljes zongorabillentyűzetet szeretnének használni a kíséretautomatika mellett.
RK100S2
Gyakran gondolom, hogy a keytaroknak befellegzett. Erre valamelyik gyártó újabb nyakszintit dob piacra. Gondolván, hogy a szntis ki szeretne jönni az állványa mögül, hogy a gitáros és az énekes mellett ő is a figyelem középpontjába kerülhessen. Az eredeti RK100 volt a KORG első kísérlete, ez a MIDI kontroller kapott elsőként „nyelet” a japán gyártónál. A korábbi Poly800-nak nem volt nyele, csak hevederrögzítői. A második generációs RK100S2 még gitárosabb elődjénél, hiszen a hangszer fa testét szabadon hagyja a felületkezelés. A 37 billentys klaviatúra alatt teljes hosszúságban található egy ribbon kontroller, melyre a billentyűzet mellett bármilyen másik paraméret kiosztható. Fontos, hogy ez nem egy MIDI kontroller, hanem egy teljes értékű szintetizátor. Nem is akármilyen, hiszen az RK100S agya egy microKORG XL volt. Ezen a motoron dolgozott tovább a gyártó, finomítva a hangokon és a játékon. Természetesen a vokódert sem hagyták ki. Jön vele egy editor is, tehát könnyen el lehet rugaszkodni a presetektől. A második, a nyélen található ribbon kontroller felel hagyományosan a pitchért vagy a modulációért, de ez is választható vagy programozható. Tehát presetenként lehet más és más. A kedvenceinket a billentyűzet feletti gombokra lehet kipakolni, így a színpadon állva könnyebb váltogatni. Manapság könnyű elrugaszkodni a szintállványtól. Egy vezetéknélküli audiorendszer elképesztő szabadságot ad az elemmel is működő hangszernek, de egy vezetéknélküli MIDI adóvevő is hasznos lehet.
SV2
A második hangszer a 2020-as NAMM-on a KORG-nál, ami második generációját kezdi. Felnőtt az SV1 vintage színpadi zongora. Sokan szeretik a világban megkapó külseje, jó hangja és intuitív kezelőfelülete miatt. Az SV2 megmarad a hagyományoknál. Marad a megkapó külső és az intuitív kezelőfelület. A hangján és szolgáltatásain csiszoltak viszont. Nem is keveset, hiszen a PCM tár megduplázódott, 74 hangszín érhető el. Ezzel együtt a polifónia is 128 hangra nőtt és a menthető kedvencek mennyisége is megsokszorozódott. A csatolt editorral könnyedén szerkeszthetők a hangszínek, a 64 kedvenc helyről pedig egyszerűen előhívhatók. Az SV2 beépített hangszóróval is elérhető.
Ezek csak a billentyűs hangszerek. A DIY Nutube gitáreffekt vagy füleserősítő, összerakható zsebszinti, keverő és az aktív zajcsökkentős, vezetéknélküli zenészfüles szóba sem került, pedig azok is megérnek egy misét. A kimaradt beszámolókat és bővebb bemutatókat keressétek a magazin online kiadásában, a hangszereket pedig a hangszerüzletekben.
KORG
- A musicradar.com 2019-es listái a legnépszerűbb szintikről és dobgépekről.
Az egyik lista 6 KORG szintit tartalmaz, köztük a Minilogue, Monologue, MicroKORG és VolcaBeats, FM és Sample.
A másik az új megjelenéseket figyeli. Itt a Minilogue XD és modul, VolcaDrum és Modular van előkelő helyen.
Nektek melyik van vagy melyiket szeretnétek?
Link a letöltéshez: https://www.musicradar.com/news/reverb-reveals-its-best-selling-synths-and-drum-machines-of-2019-and-the-results-are-surprising
- Shaun Martin, a Snarky Puppy és más formációk kiemelkedő fiatal billentyűse a KORG KRONOS-t használja fő hangszerként.
Egy rövid interjú a keyboardmag-on: https://www.keyboardmag.com/artists/talent-scout-shaun-martin?fbclid=IwAR3u1Y9yFHd6HI5nJNRsKIwjJmxkUS5qBxw6I63poTzBa0hPej3hv-Crc8Q
Egy soha nem látott videó: https://www.youtube.com/watch?v=L_XJ_s5IsQc
- Hamarosan itt a NAMM Show. Már elkezdődtek a találgatások, hogy milyen újdonságokkal rukkol elő a KORG.
A csatolt videó alapján jöhetnek a tippek!
VOX
- Remek új hangszínek érkeztek a VOX Continental orgonához, bár a meglévőket is szeretjük.
A csatolt videóban ezeket hallhatjátok.
Link a letöltéshez: https://drive.google.com/open?id=1qv_oo9rioUJK1SCPzeS3K-feF50PtEyf
- A VOX AC10C1 remekül megállja a helyét sokféle szituációban. Kevesen gondolnák, hogy a jazz is ilyen.
Ebben a videóban Lior Yekutieli kergeti meg a kis édest. :)
Link a letöltéshez: https://drive.google.com/open?id=1807OSZKcdfH1Bju5nG3QdN8Qhq_76XML
Audio-Technica
70-esek és a sound design
Sokféle tesztet lehet olvasni manapság.
Mostani fejhallgató tesztünket, melynek résztvevői az Audio-Technica ATH termékcsalád testvérpárja, az ATH-M70X és ATH-R70X,
Ciocan Flaviu végezte el, aki elektronikus zeneszerző-, sound designerként dolgozik többek között a Los Angeles központi filmzenei kiadónak,
valamint munkáit hallhatjuk filmművészeti műremekekben is, mint a Thor Ragnarok, Jurassic World, King Arthur, Westworld.
Link a letöltéshez: http://www.musicmedia.hu/70-esek-es-a-sound-design-20190824
Link a letöltéshez: https://drive.google.com/open?id=1SrRXFRqBty1h9ayu2atHoxAo_ROcM3xa
- Egy ideje a piacon van a szinte egyedülálló, VFD-s NuTube csővel szerelt KORG Volca NuBass basszusszinti.
Az elemről is üzemeltethető, mégis valódi csöves hangzással megszólaló eszköz azonban most rendszerfrissítést is kap!
Az új V1.06-os szoftver drasztikusan javítja a MIDI kompatibilitást, illetve pár apró szoftveres hibát is javít.
Link a letöltéshez: https://www.korg.com/us/support/download/software/0/820/4364/
Allen&Heath:
Az idén 50 éves brit gyártó komoly hagyományokkal rendelkezik. Ez az örökség az, ami garantálja, hogy kiváló minőséget kapjunk akkor is, ha éppen csak néhány csatorna keveréséről és hangosításáról van szó.
Az Allen&Heath ZED és ZEDi sorozata kiváló ár-érték arányú megoldást és egyszerű kezelhetőséget garantál a zenészeknek és technikusoknak.
Fotó csatolva.
(kép1)
Audio-Technica
- Az ikonikus Audio-Technica M50X fejhallgató a hollywoodi hírességek körében is ismert, és a legnagyobb szinkron, és filmstúdiók is használják.
Egy jópofa video Hugh Jackman-nel. ????
https://www.youtube.com/watch?v=p9Cl10Wuwpg
- Az Audio-Technica PRO fejhallgatóit a magyar zenei ikonok és stúdiók egyaránt bizalommal használják.
KORG
- Patch of the Week
Sorozatot készített a KORG, amiben az analóg szintikhez készítenek beállításokat.
https://www.youtube.com/watch?v=qsoeachMSec
- KORG microKAST
A podcast sorozat új epizódjában a KROSS szekvenszerével készítenek filmzenét.
https://microkast.podbean.com/e/korg-microkast-36-kross-soundtrack-secrets/
- KORG EK50 tutorialok
https://www.facebook.com/korguk/videos/2461969284054339/
https://www.facebook.com/korguk/videos/454214918538442/
https://www.facebook.com/korguk/videos/803068913485527/
https://www.facebook.com/korguk/videos/2138016779838759/
- MicroKORG hangbank
https://www.synthtopia.com/content/2019/10/01/free-sound-library-for-the-korg-microkorg/
KORG
1. KORG Ausztrália készített egy remek áttekintő videót a Grandstage zongoráról
https://www.facebook.com/korgaus/videos/721102455021393/
2. Romhányi Áron szólója a KORG KRONOS-szal a legutóbbi Loop Doctors lemezhez
https://www.youtube.com/watch?v=tnXPHQBfbmc
3. Szebényi Dániel KORG művész az év billentyűse díjat kapta meg a Petőfi Zenei Díj átadóján. Danit egy KORG KRONOS és egy KingKorg segíti a mindennapokban.
Kép a mellékletben.
4. Az Oversynth elképesztően átlátható borításokat készített az MS20minihez.
A sötétben is jól látható színes borítások a gyártó oldalán elérhetőek.
5. KORG volca drum MEGA tutorial by True Cucko
Egyik, ha nem a legnépszerűbb KORG volca modellünk, a drum jól megérdemelt tutorial videót kapott True Cucko jóvoltából.
Nem kell tovább keresgélned, ha segítség kell, vagy simán csak ki akarod használni az összes funkciót, amit a hangszer kínál.
Choke-funkció, layer-ezés, etc.
https://www.youtube.com/watch?v=S-JahgND1X0
6. @johnnygorillas videója csatolva az Instagramról, ahol VOLCA, microkorg és minilogue szerepel a dalban.
Kérjük a forrást feltüntetni.
VOX
1. Füstös Bálint, a Margaret Island kiváló gitárosa az Év Gitárosa díjat vehette át a Petőfi Zenei Díj keretein belül.
Bálint egy VOX AC30C2 boldog felhasználója.
Kép csatolva.
GENELEC egypercesek
Örkény István után szabadon Darren Rose kalauzol minket a Genelec világába, egy perces videókból álló sorozatában. Az első rész amolyan bemelegítés, ez alapján könnyű megtalálni a folytatást.
Javaslom persze a feliratkozás gombot is!
https://www.youtube.com/watch?v=M-rKWQE9euI
ALLEN & HEATH
i, mint ZEDi
Régóta köztudott, hogy a ZED-sorozatba tartozó Allen&Heath keverők rendelkeznek beépített USB hangkártyával, azonban az alapmodellekben ez mindössze egy sztereó be- és egy sztereó kijáratot jelent 16-bit 48 kHz-es felbontásban. Tény, hogy a routing meglehetősen szabad kezet ad a felvétel forrásának kiválasztásában, de komolyabb, multichannel felvételre nem alkalmas. Két éve már annak, hogy megjelent egy szűkebb paletta ZEDi néven, ahol az i8 felett elhelyezkedő két modell az i10 és i10FX már akár 4 csatornát is képes egyidőben rögzíteni egy szoftverben, de már 24-bit 96 kHz-en. A routing itt is kapcsolható, felvehetjük az első 4 csatornát, vagy az első kettőt és a master left-right-ot, illetve az effektes verziónál külön a száraz és az effekt jelutat is. Elsősorban azoknak ajánlom, akiknek keverőre és hangkártyára is szüksége van otthoni stúdiójukban.
Kép csatolva.
AUDIO-TECHNICA
1. Az Audio-Technica ATM350a hangszermikrofon a legszélesebb körben képes kiszolgálni az akusztikus hangszerek mikrofonigényét, legyen szó dobokról, fúvósokról, vonósokról, vagy bármilyen hangszerről.
https://www.youtube.com/watch?v=41Ui65WcCMo
A ROLAND BEMUTATJA AZ FP-10 DIGITÁLIS ZONGORÁT
A Roland örömmel mutatja be az FP-10 digitális zongorát, amely egy új, belépő szintű hangszer, prémium tulajdonságokkal és könnyen hordozható kivitelben. A Roland széles körben elismert zongorahangzásával és 88 progresszív kalapácsmechanikás billentyűjével ez a hangszer árfekvését meghazudtoló módon támogatja a zongorajátékot. Hordozható kialakításának köszönhetően egyszerűen mozgatható, rendelkezik egy beépített sztereó hangrendszerrel és fejhallgató-csatlakozóval, így bármikor és bárhol használható. A zongorázás autentikus élményének magas szintre emelésével az FP-10 ideális választás komoly tanulók és haladó zongoristák számára, amikor egy mobil hangszerre van szükség a koncertekhez, tanításhoz vagy otthoni gyakorláshoz.
